Promy szwedzkiego armatora pojawiały się na trasie Dun Laoghaire-Holyhead od 1995 r. Już wiadomo, że w tym roku tak się nie stanie. Serwis był realizowany przy pomocy statku HSS Stena Explorer – promu dużych prędkości, który mógł zabrać na pokład 1500 pasażerów oraz 375 pojazdów.
Przedstawiciele Stena Line przyznają, że ich posunięcie to coś w rodzaju konsolidacji połączeń oferowanych pomiędzy Irlandią a Walią. Drugie z połączeń znajdujących się w rozkładzie armatora to Dublin-Holyhead (Stena Line ma też w swoim rozkładzie połączenie Rosslare-Fishguard).
„Mając dwa serwisy, które dzieli zaledwie 10 mil, musieliśmy podjąć decyzję w kwestii usługi, która najlepiej będzie służyć potrzebom naszych klientów zarówno teraz, jak i w kolejnych latach” - powiedział Ian Davies ze Stena Line. „Będzie to port w Dublinie”.
Decyzja zapadła po wielu rozmowach, które prowadzone były m.in. z przedstawicielami portu Dun Laoghaire. Zgodnie z zapowiedziami, Stena Line po rezygnacji z połączenia Dun Laoghaire-Holyhead, zamierza wzmocnić swoją obecność na trasie Dublin-Holyhead.
Jak zauważają komentatorzy, znaczenie portu Dun Laoghaire dla ruchu pasażerskiego znaczenie zmalało w ostatnich kilkunastu latach. Zresztą wystarczy spojrzeć na liczby. W 2014 r. liczba pasażerów, którzy skorzystali z portu Dun Laoghaire, wyniosła 141 652 osoby, podczas gdy w 1998 r. było to 1 719 853 pasażerów. W ciągu ostatnich lat Stena Line wykonywała do tego portu połączenia jedynie sezonowo, w miesiącach letnich. Z czasem zmniejszona została liczba dziennych kursów, a ostatnio z rozkładu usunięte zostały także kursy wykonywane w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Przedstawiciele Dun Laoghaire Harbour Company zapowiedzieli już rozpoczęcie poszukiwań alternatywnego przewoźnika, który przynajmniej w sezonie będzie oferował połączenie z Dun Laoghaire, które ma też znaczenie historyczne (ustanowiono je w 1835 r.). Jest jednak mało prawdopodobne, by firma, która zdecyduje się na zaoferowanie swoich usług, uczyniła to jeszcze w tym roku. Najwcześniej stanie się to w 2016 r.
PromySkat
Źródło: BBC, Afloat