Brytyjska organizacja non profit MarineLife promuje ideę zachowania morskiej przyrody poprzez badania i edukację. MarineLife prowadzi regularne projekty badawcze oraz monitoring ptaków morskich i waleni. Organizacja współpracuje z innymi ośrodkami o podobnych poglądach, tym samym dążąc do ochrony przyrody mórz i wybrzeży.
Wiele gatunków wielorybów, delfinów, morświnów i ptaków morskich przemieszcza się w rejonach kanału La Manche, Morza Północnego i Zatoki Biskajskiej. Dlatego bardzo ważna jest wiedza na temat migracji, a monitorowanie zachowań zwierząt w ciągu roku daje naukowcom informacje o populacji poszczególnych gatunków oraz wiedzy, jak zmiany klimatyczne wpływają na ekosystem w tym regionie.
Jeden z znaczących projektów, "Biskajski Delfin", zyskał duże poparcie wśród linii promowych operujących w regionie kanału La Manche oraz Zatoki Biskajskiej. Jednym z pierwszych był armator P&O Ferries, który na pokładzie promu "Pride of Bilbao" gościł ekipę badaczy aż do końca września 2010 roku.
Do armatora P&O Ferries dołączyły kolejne linie promowe - partnerzy PromySkat tacy jak LD Lines, Condor Ferries, Stena Line oraz DFDS Seaways.
Naukowcy mogą regularnie korzystać z gościnności na statkach wspomnianych armatorów, prowadząc badania na różnych połączeniach promowych. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu przewoźników promowych, MarineLife mogła stworzyć gęstszą siatkę relacji do swoich badań, która pozwala na uzyskanie dokładniejszych danych w poszczególnych projektach badawczych.
Poniżej przestawiamy siatkę połączeń promowych, wykorzystywanych przez MarineLife w badaniach.
PromySkat
źródło: MarineLife