Wstępując w szeregi organizacji, DFDS zobowiązało się do wzmocnienia wysiłków na rzecz przeobrażeń, które sprawią, że eksploatowana flota będzie znacznie bardziej przyjazna otoczeniu. Oznacza to działania, których celem jest rozwój ekologicznych promów oraz regularne wdrażanie kolejnych jednostek „zero emission”.
Zgodnie z założeniami, członkowie inicjatywy mają zintensyfikować działania, dzięki którym przed 2030 r. liczba statków, które są neutralne dla środowiska, ma dynamicznie rosnąć. Podobne wysiłki mają pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest ograniczenie poziomu emisji gazów cieplarnianych o 50 procent w porównaniu ze stanem z 2008 r.
„Chcemy być częścią projektu rozwoju technologii, które przed 2030 r. pozwolą na to, by jednostki 'zero emission' oraz paliwa bezemisyjne urealniły się pod względem technologicznym, były bezpieczne oraz możliwe do wykorzystania komercyjnego przez żeglugę” - powiedział Torben Carlsen z DFDS. „Inicjatywa ta cieszy się wsparciem ponad 70 organizacji, które przystąpiły do koalicji. Poparło ją również 10 krajów z 5 kontynentów”.
Koalicja „Getting to Zero” została oficjalnie powołana do życia w trakcie odbywającego się we wrześniu Szczytu Klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Poza DFDS, wśród członków koalicji znalazły się również m.in.: Wärtsilä, Lloyd's Register, Shell, A.P. Moller – Maersk czy porty w Aarhus, Rotterdamie i Antwerpii.
Źródło: DFDS, Global Maritime Forum